CHRZYPSKO WIELKIE

JEZIORO CHRZYPSKO WIELKIE

Położone jest w gm. Chrzypsko, na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego, 9 km na płd -wschód od Sierakowa. Dojazd: szosą Kwilcz-Wronki lub Pniewy-Wronki do miejscowości Chrzypsko Wielkie lub Łężeczki (camping).Typ jeziora – leszczowy. Jezioro ma kształt wydłużony w kierunku z południa na północ. W części południowej posiada 3 większe zatoki wydłużone w kierunku północnym, zachodnim i wschodnim. Na jeziorze znajdują się 3 wyspy, większa zadrzewiona i dwie mniejsze. Teren otaczający jezioro jest niezwykle malowniczy, pagórkowaty. Nad jeziorem położone są trzy wioski: Chrzypsko Wielkie, Chrzypsko Małe oraz Łężeczki z dużym ośrodkiem sportowo-rekreacyjnym. Jezioro posiada 2 dopływy, jeden z jez. Białokoskiego, drugi z Psarskiego. Odpływ zwany Strugą Ostrzenicy do jez. Białcz, zamknięty na wypływie jazem z wygórnią.

Powierzchnia jeziora wynosi 304,9 ha. Średnia głębokość wynosi 6,1 m, a maksymalna 30 m. Maksymalna długość jeziora 2870 m, a szerokość 2220 m.

Dno jest silnie zróżnicowane, nierówne, w partii odpływowej muliste, w pozostałej twarde, piaszczyste z niewielkimi osadami organicznymi o miąższości od 0,1 do 0,4 m.

Roślinność wynurzona porasta ponad 50% linii brzegowej z dominacją trzciny pospolitej, palki i sitowia.

Roślinność zanurzona jest bujnie rozwinięta, tworzy podwodne łąki porastające ok. 30 % powierzchni dna. Dominuje wywłócznik, rogatek, rdestnice i mech wodny.

Roślinność pływająca tworzy rozległe skupiska w zatokach jeziora, zdominowane przez grążel żółty i grzybień biały oraz rzęsę trójrowkową .

Przejrzystość wody latem wynosi ok. 1,8 m, wiosną i jesienią ponad 3 m. Latem zdarzają się zakwity brunatnic lub zielenic.

Gatunkami ryb występującymi w jeziorze są: sieja, sielawa, leszcz, węgorz, szczupak, okoń, krąp, lin, karp, sandacz, karaś złocisty, płoć, wzdręga, tołpyga, ukleja, jazgarz, miętus, ciernik.

Warunki do wędkowania. Jezioro Chrzypsko należy do najatrakcyjniejszych jezior Pojezierza Sierakowskiego dla wędkarzy ze względu na bardzo dobre warunki wędkowania z brzegu i łodzi, wyborny smak ryb oraz dogodne położenie. W jego wodach występują niemalże wszystkie gatunki ryb słodkowodnych i wcale nie jest rzadkością złowienie 2 kilogramowych węgorzy, ponad dwukilogramowego szczupaka czy półkilogramowego lina. Zima to czas połowu dorodnych okoni spod lodu.

Pokoje u Baby Jagi widok z lotu ptaka na okolice