WARTO ZOBACZYĆ

Rezerwat "Czaple Wyspy"

To ścisły rezerwat przyrody na obszarze dwóch wysp Jeziora Kłosowskiego w Puszczy Noteckiej. Utworzony w 1957 r. o pow. 15 ha. Na wyspach znajdują się miejsca lęgowe ptaków, m.in. rybołowa i kani czarnej. Do niedawna mieściła się tu kolonia czapli siwej (stąd nazwa wysp i rezerwatu) i kormoranów. Wyspy porasta okazały las dębowy ok. 200-letni. Wschodnim brzegiem jeziora biegnie czarny szlak turystyczny. Z brzegu można obserwować ciekawe widoki na wyspy.

Rezerwat „Cegliniec”

Utworzony w 1960 r. Leży wśród borów Puszczy Noteckiej przy wsch. brzegu Jeziora Mniszego. Obejmuje powierzchnię 4,3 ha ok. 170-letniego drzewostanu sosnowego ocalałego po klęsce strzygoni choinówki, która w latach 1922–24 nawiedziła puszczę. Z Sierakowa dojście żółtym szlakiem turystycznym około 8 km.

Rezerwat „Mszar nad Jeziorem Mnich”

Chroni stanowisko roślin bagiennych i torfowiskowych, położony w południowej części rynny Jeziora Mniszego wraz z fragmentem jeziora z płynącym kożuchem mszaru. Utworzony w 1967 r. obejmuje obszar 5,8 ha. Nieopodal rezerwatu przebiega żółty szlak turystyczny.

Rezerwat „Buki nad Jeziorem Lutomskim”

Położony na południowo – zachodnim brzegu Jeziora Lutomskiego, utworzony w 1958 r., o pow. 55,2 ha. Obejmuje długi na 3,5 km, wąski pas lasu bukowego i liściastego rosnący na stromych zboczach rynny jeziornej. Najstarsze buki osiągają wiek ponad 300 lat, a obwody ich pni przekraczają 300 cm. Przez rezerwat prowadzi czerwony szlak turystyczny.

Jezioro Śremskie

To najgłębsze jezioro Wielkopolski i Parku: głębokość 45 m i 118 ha powierzchni. W jeziorze żyją ryby głębinowe: sieja i sielawa.

Dąb „Józef” w Marianowie

Na skraju doliny Warty i borów Puszczy Nadnoteckiej rośnie najstarsze drzewo Sierakowskiego Parku Krajobrazowego – dąb o obwodzie 780 cm – szóste drzewo pod względem wieku w Polsce.

.

„Diabelski Kamień” w Lutomiu

Głaz narzutowy nazwany „Diabelskim kamieniem” to granit o obwodzie około 11 metrów. Leży w zagłębieniu terenu w lesie na północ od Lutomia. Do głazu prowadzi z Lutomia oznakowana strzałkami trasa turystyczna, która rozpoczyna się w centrum wsi. Obok głazu przebiega również czarny szlak turystyczny pieszy, prowadzący do Sierakowa.